1-3 minuty

3 ważne rzeczy, które należy wiedzieć o tworzeniu kopii zapasowych danych

Stracić dane firmy jest bardzo łatwo. Oprócz tradycyjnych niebezpieczeństw związanych z awariami sprzętu, kradzieżą, powodziami czy atakami hakerów pojawiają się nowe zagrożenia, takie jak ostatnia fala ataków z użyciem programów typu ransomware. Jest to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które powoduje zaszyfrowanie twardych dysków i wysłanie żądania okupu w zamian za ich odszyfrowanie. Większość organizacji stara się przynajmniej tworzyć kopie zapasowe danych księgowych czy innych ważnych dokumentów, ale zazwyczaj poziom ochrony tych kopii jest niski.

Tworzenie kopii zapasowych nie polega na prostym przekopiowaniu danych w inne miejsce, a potem w razie potrzeby przekopiowanie ich z powrotem. Ten proces mógł tak wyglądać 30 lat temu, ale od tego czasu znacząco się zmienił. Oto trzy ważne rzeczy, które należy wiedzieć o tworzeniu kopii zapasowych danych firmy:

Podstawowa zasada tworzenia kopii zapasowych

Kopie zapasowe w małych firmach są zwykle wykonywane ręcznie od czasu do czasu. Na ogół też przechowuje się je zbyt blisko źródła pierwotnych danych, więc w razie wystąpienia pewnych sytuacji krytycznych, takich jak pożar, wszystkie dane zostaną zniszczone. Duże organizacje tworzą kopie zapasowe według zasady bezpieczeństwa „3-2-1”: Dysponują trzema kopiami danych, przechowywanymi na dwóch różnych rodzajach nośników, a co najmniej jedna kopia jest przetrzymywana w lokalizacji zdalnej. Do przeniesienia nośników kopii zapasowej do lokalizacji zdalnej potrzeba jednak dużych urządzeń pamięci masowej, na przykład bibliotek taśmowych, które wymagają skomplikowanej obsługi, i złożonego procesu logistycznego.

Dzięki chmurze to nieskomplikowany, przystępny cenowo proces

Rola chmury w tworzeniu kopii zapasowych. Ta rola jest nieznacząca. Chmura to jedynie niskie koszty i prostota – ale to już wystarcza, żeby wywołać rewolucję. Wszyscy mogą teraz wykonywać kopie zapasowe, tak jak duże firmy. Chmurę zalicza się do nośników innego typu. Jest ona umieszczana w lokalizacjach zdalnych, dużo bardziej bezpiecznych niż lokalizacje, na które mogłoby sobie pozwolić większość organizacji oraz wymagających wiedzy wykraczającej poza ich możliwości. Dlatego chmura spełnia wszystkie trzy założenia pochodzącej sprzed dziesięcioleci zasady, która leży u podstaw tworzenia kopii zapasowych. Jednocześnie zapewnia wyższy poziom niezawodności, bezpieczeństwa i itd. Starsze wersje są także przechowywane, co umożliwia sięgnięcie po dane sprzed kilku lat. Zastosowanie chmury do tworzenia kopii zapasowych nie wymaga żadnych początkowych inwestycji, a miesięczne koszty można odpowiednio dopasowywać do potrzeb.

Wskazówka: Tworzenie backupu powinno być w pełni zautomatyzowane w celu zapewnienia spójnego, bezbłędnego wykonywania tej czynności. Usługi w chmurze udostępniają oprogramowanie, które to umożliwia.

 

To się nie uda bez odpowiedniej przepustowości pasma

Przesyłanie danych do chmury wymaga odpowiedniej przepustowości pasma. To duża zaleta, jeśli dostawca usług w chmurze jest jednocześnie firmą telekomunikacyjną. Globalni dostawcy do większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej docierają w ograniczonym zakresie. Nie posiadają też sieci niezbędnych do przesyłania olbrzymich ilości danych. DT ma tu wyraźną przewagę dzięki chmurom należącym do spółek Grupy działających w poszczególnych krajach i platformie OTC.

To fakt niezaprzeczalny: Wszyscy żyjemy teraz w erze chmury. Coraz więcej firm korzysta z niej, by przechowywać ważne dane i uruchamiać aplikacje o krytycznym znaczeniu. Elastyczność, przystępna cena i wysoki poziom bezpieczeństwa sprawiają, że chmura jest nieuniknionym rozwiązaniem. Dane firmy przed ich utratą i po tym incydencie mogą się naprawdę nie różnić – o ile tylko zapisano je w chmurze.

Backup

Ten artykuł dotyczy produktu

Backup

Przejdź do produktu
Wirtualne Centrum Danych

Ten artykuł dotyczy produktu

Wirtualne Centrum Danych

Przejdź do produktu

Data publikacji: 03.02.2017

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail