31 greckich szpitali przenosi dane do chmury
Było to racjonalne posunięcie, zważywszy że szpitale zazwyczaj przeznaczają znaczną ilość czasu i środków finansowych na przetwarzanie i przechowywanie danych medycznych. W związku z tym projektem Grecka Sieć Badawczo-Technologiczna (GRNET) zwróciła się do OTE Group, czyli greckiego oddziału Deutsche Telekom, z propozycją współpracy przy budowie centrum danych oraz opartej na chmurze infrastruktury, która rozwiązałaby problem przechowywania kopii zapasowych oraz długoterminowego dostępu do wyników badań wykonanych z wykorzystaniem technik obrazowania (w tym zdjęć RTG i tomogramów) w greckich szpitalach.
Wirtualizacja z wykorzystaniem technologii chmury
Co oferujemy? Doskonale zabezpieczone i bardzo wydajne centrum danych wraz ze niezbędnymi rozwiązaniami telekomunikacyjnymi. Dokumentacja medyczna musi być przechowywana przez długi czas, dlatego szpitale potrzebują pojemnych pamięci masowych z możliwością ich rozbudowy, a także pasma o odpowiedniej przepustowości umożliwiającego dostęp do danych.
„Technologia chmury może pomóc usprawnić funkcjonowanie jednostek służby zdrowia, co byłoby realną wartością dla szpitali. Przechowując obrazy w postaci cyfrowej, pracownia radiologiczna może zaoszczędzić do 50% kosztów zakupu klisz, odczynników i innych materiałów eksploatacyjnych” — mówi Ralf Nejedl, Senior Vice President B2B, Deutsche Telekom Europe. „Cieszymy się, że nasza fachowa wiedza i doświadczenie w realizacji złożonych projektów informatyczno-telekomunikacyjnych pozwoliły nam zbudować infrastrukturę do obsługi opartego na chmurze rozwiązania teleradiologicznego w sektorze publicznym”.
Korzyści dla pacjentów i szpitali
Nowe rozwiązanie ma także szereg innych zalet. Oszczędności wynikają nie tylko ze zmniejszonego zapotrzebowania na klisze i odczynniki, ale także z możliwości ograniczenia liczby personelu odpowiedzialnego za niemedyczne czynności organizacyjno-administracyjne. Projekt umożliwia także zapewnienie najlepszej możliwej obsługi pacjentom, ponieważ wyniki badań z wykorzystaniem technik obrazowania będą teraz dostępne w każdym szpitalu, poprzez chmurę. Znacznie łatwiej jest też konsultować zdjęcia z innymi radiologami. Usprawniony został także proces współpracy między różnymi szpitalami i placówkami naukowymi niezależnie od dzielącej je odległości. Możliwe będzie nawet świadczenie nowych usług w dziedzinie inteligentnej ochrony zdrowia — przechowywanie danych medycznych online to pierwszy etap tworzenia elektronicznych kart zdrowia.
Jak to działa?
Badania z wykorzystaniem technik obrazowania są przeprowadzane w szpitalach podłączonych do sieci. Wyniki są gromadzone i automatycznie zapisywane w specjalistycznym systemie archiwizowania i wyszukiwania wielkoskalowych danych obrazowych HARMONI. Dostęp do danych jest ściśle ograniczony — mogą z nich korzystać tylko lekarze i pielęgniarki po autoryzacji w lokalnym systemie archiwizacji zdjęć i łączności (Picture Archiving and Communication System — PACS), co gwarantuje bezpieczeństwo zawartości archiwów. Jest to znacznie bardziej niezawodna opcja archiwizacji niż dotychczasowe rozwiązania. W przypadku awarii infrastruktury IT w jednym szpitalu dane nie zostaną utracone.
Wdrożenie nowego systemu w publicznych szpitalach w Grecji ma wymiar nie tylko technologiczny: dzięki wirtualizacji danych medycznych szpitale znacznie zwiększyły swoją dostępność i dokonały pierwszego kroku na drodze do cyfryzacji. Zapraszamy do zapoznania się z dalszymi informacjami na temat cyfryzacji w sektorze opieki zdrowotnej!
Autor: Alexandros Bregiannis, dyrektor handlowy ds. ICT, OTE Group
Data publikacji: 23.06.2017