1-4 minut

Inteligentne zarządzanie energią przy użyciu rozwiązań M2M


W sektorze energetycznym komunikacja między urządzeniami (M2M) może zrewolucjonizować procesy biznesowe oszczędzając czas i pieniądze zarówno konsumentom, jak i dostawcom. Jednocześnie może zwiększyć efektywność energetyczną społeczeństw. Enio — mająca siedzibę w Wiedniu firma zarządzająca sieciami ładowania pojazdów elektrycznych — korzysta z infrastruktury M2M firmy Deutsche Telekom i optymalizuje działanie stacji ładowania swoich klientów.

Zużycie energii i zarządzanie zasobami to kluczowe kwestie środowiskowe, które podlegają, szczególnie w Europie, bardzo wymagającym przepisom. Są częścią globalnych działań, których celem jest ograniczenie zmian klimatu. Zgodnie z raportem SMARTer2030 firmy Global e-Sustainability Initiative (GeSI) korzystanie z inteligentnych rozwiązań ICT może zredukować globalną emisję węgla nawet o 20 procent. Jednym z przykładów takich rozwiązań są inteligentne pomiary, które, zgodnie z trzecim Pakietem energetycznym zatwierdzonym przez Parlament Europejski w 2009 roku powinny do 2020 roku objąć 80 procent gospodarstw domowych w Europie. Korzyści płynące z inteligentnych mierników dla klientów są dobrze znane, ponieważ obecnie wiele domów i firm już oszczędza na rachunkach za energię elektryczną, monitorując i, w razie potrzeby, zmieniając swoje przyzwyczajenia konsumpcyjne.

Jednak dla dostawców energii i operatorów systemów operacyjnych inteligentne mierniki to tylko jeden aspekt inteligentnej sieci elektroenergetycznej przyszłości. Do budowy inteligentnych sieci zachęcają nie tylko przepisy, ale również czynniki finansowe: sieciami elektroenergetycznymi wyposażonymi w inteligentne mierniki, czujniki i system łączności można znacznie efektywniej zarządzać. Monitorowanie w czasie rzeczywistym podaży i popytu daje np. możliwość dynamicznego określania cen i równoważenia obciążenia, przy czym jedno i drugie zwiększa rentowność sieci. Wyposażenie sieci w elementy M2M umożliwia również rozpoznanie i zlokalizowanie błędów zanim nastąpi przerwa w dostawie energii, identyfikacje ewentualnych złodziei energii i automatyzacje reakcji na zmiany podaży i popytu, co prowadzi do maksymalnego obniżenia strat energii. Ponadto inteligentne sieci mają istotne znaczenie dla stosowania technologii niskowęglowych, takich jak generowanie energii odnawialnej czy pojazdy elektryczne.

Rozwiązanie M2M wspiera e-mobilność

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przewidziała, że do 2050 roku sektor transportu może odpowiadać nawet za 10 procent globalnego zużycia energii elektrycznej ze względu na znaczny wzrost udziału pojazdów elektrycznych. Obecnie wzrost liczby tych pojazdów zależny od dostępu do wydajnych stacji ładowania. Ładowanie akumulatorów samochodów w tym samym czasie, czy to w biurowych garażach czy w domach właścicieli, groziłoby przeciążeniem sieci energetycznej. Rozwiązaniem tego problemu może być technologia sieci inteligentnych (IEA), pozwalająca ładować pojazdy gdy popyt na energię elektryczną jest niski lub gdy jej produkcja ze źródeł odnawialnych jest wysoka.

Firma Enio umożliwia skuteczne zarządza stacjami ładowania pojazdów

Enio, firma programistyczna mająca siedzibę w Wiedniu, zaproponowała rozwiązanie do inteligentnego zarządzania elektrycznymi stacjami ładowania pojazdów, również tymi, które są podłączone do tradycyjnej sieci energetycznej. Firma używa platformy M2M i łączności M2M firmy T-Mobile Austria. Dzięki tej platformie operatorzy stacji mogą na bieżącą kontrolować poziom energii oraz przekazywać klientom informacje o ich dostępności i lokalizacji. — Aby najlepiej wykorzystać nasze oprogramowanie i zapewnić klientom niezbędne informacje, potrzebowaliśmy systemu łączności, który spełniałby nasze surowe wymagania dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych — mówi Friedrich Vogel, dyrektor generalny w firmie Enio. — Dlatego wybraliśmy infrastrukturę M2M firmy T-Mobile.

Wsparcie technologią firmy Deutsche Telekom

ETSweb, oprogramowanie firmy Enio, umożliwia operatorom komunikację ze swoimi stacjami ładowania, dostęp do ich danych i zarządzanie nimi z jednego centrum sterowania. Stacje ładowania są wyposażone w karty SIM M2M firmy T-Mobile, które za pomocą sieci komórkowej przesyłają dane na scentralizowaną platformę sterowania. Platforma następnie zapewnia swoim użytkownikom dostęp do informacji o stanie poszczególnych stacji ładowania i umożliwia monitorowanie mocy każdej z nich. Oprócz centralnego zarządzania stacjami, operatorzy mogą również szybko i w określony sposób reagować na komunikaty o błędach. To programistyczne rozwiązanie w połączeniu z technologią M2M firmy Deutsche Telekom, umożliwia skuteczne zarządzanie stacjami ładowania oraz sprawia, że świadczone usługi są dostosowane do potrzeb klientów, operatorów i firm użyteczności publicznej.

M2M

Ten artykuł dotyczy produktu

M2M

Przejdź do produktu

Data publikacji: 14.11.2016

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail