2-5 minut

Jaki system tworzenia kopii zapasowej jest najlepszy dla twojej firmy

Wybór narzędzi do tworzenia backupów i medium backupu zależą od posiadanych zasobów, rodzaju przechowywanych danych oraz ich znaczenia w procesach biznesowych organizacji.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. JAKIE STRATEGIE BACKUPOWE STOSOWANE SĄ W ZALEŻNOŚCI OD ZNACZENIA DANYCH I OGRANICZEŃ MIEJSCA NA DYSKACH, MOCY PROCESORÓW I PAMIĘCI?
  2. JAKIE KORZYŚCI DAJE TWORZENIE PEŁNYCH OBRAZÓW DYSKÓW?
  3. DLACZEGO TECHNOLOGIA TAŚMOWA, KTÓREJ POCZĄTKI SIĘGAJĄ CZASÓW SPRZED KILKUDZIESIĘCIU LAT WCIĄŻ STOSOWANA JEST W WIĘKSZOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW?
  4. DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z BACKUPU ZA POŚREDNICTWEM CHMURY?
  5. JAKIE ZALETY POSIADAJĄ NAJBARDZIEJ POPULARNE NARZĘDZIA DO TWORZENIA BACKUPU?

Organizacje stosują zwykle jednocześnie kilka strategii backupowych, w zależności od rodzaju danych, specyfiki ich przyrastania i częstotliwości zmian. Jeżeli zasoby czasowe i sprzętowe nam na to pozwalają można stosować pełny backup, w którym składuje się wszystkie pliki i foldery. Nie zawsze jednak mamy takie możliwości.

Strategia backupu

Często administratorzy ze względu na ograniczenia miejsca na dyskach, mocy procesorów i pamięci stosują albo kopie przyrostowe albo kopie różnicowe zapisując w kolejnych backupach jedynie zmiany w stosunku do wykonanego wcześniej pełnego backupu. Należy regularnie sprawdzać poprawność przywracania informacji z backupów w takich scenariuszach, ponieważ proces przywracania danych z kopii przyrostowych lub różnicowych „od zera” jest skomplikowany i wymaga odtworzenia wersji pierwszej oraz kolejno zapisywanych plików ze zmianami. Proces przywracania danych z pełnej kopii jest zdecydowanie mniej skomplikowany i wszędzie tam, gdzie to jest możliwe lepiej jest wybierać ten sposób backupu. W pewnych sytuacjach biznesowych konieczne jest wykonywanie kopii danych w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do niego. Do tego służą dedykowane rozwiązania.

W regularnych odstępach czasu należy także tworzyć obrazy dysku. Kompletny zrzut dysku twardego obejmuje wszystkie pliki potrzebne do odtworzenia na nowym nośniku. Obraz dysku zawiera wszystkie informacje o partycjach, sektorze rozruchowym (boot-sektorze), informacje systemu operacyjnego. Odtworzenie całego obrazu dysku pozwala praktycznie z automatu przywrócić ostatnią zachowaną kopię, bez konieczności osobnej instalacji systemu operacyjnego i aplikacji, plików, a następnie zawartości baz danych. Odtwarzanie obrazu dysku przyspiesza znacznie proces przywracania systemu z backupu, ale oczywiście konieczne jest zarezerwowanie zasobów dyskowych i czasu w oknie backupowym na wykonanie takiej kopii.

Medium backupu

Najczęściej stosowaną technologią backupu wciąż jest taśma. Postęp technologii w ciągu ostatnich 10 lat zaowocował renesansem tego nośnika, który cały czas zapewnia firmom konkurencyjne wskaźniki kosztów posiadania.

Należy pamiętać, że dane przechowywane na dyskach, dzięki mechanizmom redundancji, są również bezpieczne. Coraz lepsze przepustowości transmisji danych umożliwiają świadczenie usługi backupu online przez operatora telekomunikacyjnego w chmurze. Wielu dostawców usługi backupu online umożliwia przechowywanie danych w centrach danych, które znajdują się w różnych lokalizacjach geograficznych, pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i obsługiwane są przez specjalistów z branży IT. Firmy telekomunikacyjne dysponują systemami backupu opartymi na redundantnej infrastrukturze sprzętowej, która pracuje w profesjonalnych centrach danych. Wyższy poziom zabezpieczeń oferowanych przez operatora wynika z możliwości przechowywania danych w więcej niż jednej lokalizacji. Dysponując wieloma połączonymi ze sobą centrami danych, istnieje możliwość replikowania kopii zapasowych i automatycznego przesyłania ich do kolejnych zewnętrznych lokalizacji.

Operacje testów backupów powinny być przeprowadzane okresowo przez przywracanie danych do zastępczej lokalizacji. Bez przeprowadzania tego rodzaju testów nie ma sposobu, aby upewnić się, że backup działa poprawnie. Bez względu na to, jaki nośnik jest używany, kopie zapasowe powinny być przechowywane także poza biurem, w zewnętrznym centrum danych. W przypadku katastrofy lub awarii, przechowywane poza firmą zbiory danych, mogą zadecydować o przetrwaniu lub bankructwie przedsiębiorstwa.

Oprogramowanie do backupu

Wybór oprogramowania zależy w największym stopniu od potrzeb. Do najważniejszych narzędzi tego rodzaju w klasie enterprise zaliczyć należy: Veritas NetBackup, Commvault Simpana, EMC Avamar, Veeam Availability Suite i Oracle Database Backup Service. NetBackup wyposażony w V-Ray służący do kontroli zawartości backupowanych maszyn wirtualnych łączy funkcjonalność kopii zapasowych, deduplikacji, replikacji, kopii migawkowych oraz wsparcie dla wirtualizacji zarówno VMware jak i Hyper-V. Narzędzie Commvault to kompleksowa platforma obejmująca pełny proces tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych, obejmująca środowisko lokalne, środowiska chmurowe, serwery fizyczne, maszyny wirtualne, aplikacje i bazy danych oraz inne elementy infrastruktury. EMC Avamar został wyposażony w zintegrowaną technologię deduplikacji o zmiennej długości. Z kolei Avamar umożliwia szybkie tworzenie codziennych pełnych kopii zapasowych środowisk wirtualnych, zdalnych biur, aplikacji korporacyjnych, serwerów NAS oraz komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Veeam Availability Suite to flagowe rozwiązanie Veeam do tworzenia kopii zapasowych umożliwiające proste, elastyczne i niezawodne zarządzanie danymi. Narzędzie to zapewnia z jednej konsoli obsługę zarządzania wszystkimi rodzajami zasobów wirtualnych, fizycznych i dostępnych w chmurze.

Podsumowanie

Przypomnijmy najważniejsze informacje dotyczące system tworzenia kopii zapasowej:

  • Należy regularnie sprawdzać poprawność przywracania danych z backupów zwłaszcza różnicowych i przyrostowych, ponieważ proces ten jest skomplikowany
  • W regularnych odstępach czasu należy także tworzyć obrazy dysku używane najczęściej do odzyskiwania całych dysków po awarii
  • Najczęściej stosowaną technologią backupu wciąż jest taśma. Dane przechowywane na dyskach, dzięki mechanizmom redundancji, są również bezpieczne.
  • Bez względu na to, jaki nośnik jest używany, kopie zapasowe powinny być przechowywane także poza biurem, co zapewniają usługi backupu oferowane przez operatorów telekomunikacyjnych
  • Do najważniejszych narzędzi backupowych zaliczyć należy: Veritas NetBackup, Commvault, EMC Avamar, Veeam Availability Suite i Oracle Database Backup Service
Czym jest backup danych?

Ten artykuł dotyczy produktu

Czym jest backup danych?

Przejdź do produktu
Kolokacja Serwerów

Ten artykuł dotyczy produktu

Kolokacja Serwerów

Przejdź do produktu

Data publikacji: 07.08.2019

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail