Narrowband-IoT: wsparcie Internetu rzeczy
Kilka miesięcy temu ostatecznie zakończyła się standaryzacja nowej technologii sieciowej Narrowband-IoT (NB-IoT). Teraz nadszedł czas na wprowadzenie jej na rynek. Aby zrobić to tak szybko i skutecznie, jak to możliwe, Deutsche Telekom, wraz z wybranymi partnerami i startupami, opracowuje najnowocześniejsze prototypy w swoim ośrodku NB-IoT.
- Rozległe sieci o niskiej mocy (LPWA, Low Power Wide Area) mają wnieść znaczący wkład w środowiska Machine to Machine (M2M) i Internetu rzeczy (IoT); spodziewane przychody z usług do 2020 r. mają sięgnąć 27 mld USD.[1]
- Do 2025 r. wykorzystanie łączności LPWA w znanych lub nowych zastosowaniach będzie stanowić 70% wśród 3,5 miliarda podłączonych do sieci urządzeń [2]
- Szacuje się, że koszt typowego modułu LPWA wyniesie od 5 do 20 USD, w zależności od zastosowanej technologii. Wraz z kolejnymi wdrożeniami LPWA koszty modułów mogą spaść nawet do 1 lub 2 USD w hurcie.[3]
Internet rzeczy (IoT, Internet of Things) jest aktualnie jednym z najgorętszych trendów w IT. Kluczowe technologie umożliwiające jego realizację to sieci Low Power Wide Area (LPWA), a wśród nich Narrowband-IoT. Dlaczego? Ponieważ umożliwiają one podłączenie „prostych rzeczy” — urządzeń, które wysyłają jedynie małe ilości danych — na wiele sposobów, zaś Internet rzeczy w dużej mierze składa się właśnie z nich. Wielki potencjał tego standardu sieci podkreślają eksperci Analysys Mason, którzy przewidują, że liczba połączeń LPWA wzrośnie z 50 milionów obecnie do ponad 3 miliardów do 2023 r.
Aby wykorzystać ten ogromny wzrost, firma Deutsche Telekom uruchomiła nowy program: ośrodek prototypów NB-IoT. „Dzięki temu programowi chcemy przyspieszyć wprowadzanie na rynek i rozwój środowiska otaczającego technologię NB-IoT, wraz z ekspertami, partnerami i startupami” — mówi Alexander Lautz, Senior Vice President M2M w Deutsche Telekom. Czym tak naprawdę jest jednak Narrowband-IoT?
Mały, ale skuteczny: Narrowband-IoT
Obecnie istnieją setki zróżnicowanych aplikacji Internetu przedmiotów. Ich różnorodność często wymaga równie zróżnicowanego wyboru sieci. Na przykład kluczowa komunikacja maszyna-maszyna (M2M), taka jak zdalne sterowanie urządzeniami, działa najlepiej z LTE, albo ze standardem komunikacji bezprzewodowej 5G, który pojawi się już niebawem. Dla sieci o małym zasięgu, takich jak łączące się ze sobą komputery lub tablety w domu, wystarczają połączenia przez LAN lub WiFi. Jednak co jeżeli chcemy wysłać tylko niewielką porcję danych, ale na dużą odległość?
Rozwiązaniem tego problemu jest NB-IoT. Obsługuje dużą liczbę połączeń na stację bazową, zapewnia głęboką penetrację wewnątrz pomieszczeń i dodatkowe 20 decybeli w porównaniu z sygnałem GPRS, a jej moduły mają żywotność baterii do 10 lat dzięki niskiemu zużyciu energii. Dodatkowo, kosztuje znacznie mniej niż inne technologie M2M/IoT.
Z powyższych względów NB-IoT bardzo dobrze nadaje się do zastosowań wymagających tylko niskich przepustowości, takich jak inteligentne systemy parkingowe, inteligentne liczniki oraz gospodarka odpadami. De facto NB-IoT umożliwia wprowadzenie rozwiązań Internetu rzeczy w tych obszarach, w których nie było to możliwe wcześniej ze względu na wysokie koszty i brak opłacalności.
W przeciwieństwie do innych technologii LPWA, takich jak LoRa czy SIGFOX, NB IoT wykorzystywana przez Deutsche Telekom jest oparta na najnowszym standardzie 3GPP w paśmie licencjonowanym. Możliwe jest zatem użycie już istniejącej, niezawodnej infrastruktury. Z tego powodu analitycy przewidują, że NB-IoT stanie się jedną z dominujących technologii sieci LPWA na całym świecie.
Pionier na rynku Narrowband-IoT
Deutsche Telekom chce być czołowym graczem na rynku NB-IoT i wychodzi jej to całkiem nieźle: w październiku 2015 r. ogłoszono zakończenie pierwszego na świecie wdrożenia niezestandaryzowanej jeszcze sieci NB-IoT w elementach sieci komercyjnej tylko za pomocą aktualizacji oprogramowania. Grupa odegrała wiodącą rolę w globalnej standaryzacji w ramach organizacji 3GPP i GSMA, co miało miejsce w czerwcu.
Najnowszym osiągnięciem jest uruchomienie ośrodka prototypów NB-IoT. We współpracy z własnymi ekspertami Internetu Rzeczy, partnerami, startupami, jak również obecnymi i potencjalnymi klientami, firma pragnie szybko rozwijać nowe produkty dla tej sieci. W tym projekcie każdy zyskuje: Deutsche Telekom może stać się partnerem w rozwiązaniach Narrowband-IoT i modelach biznesowych. Może również zagwarantować zgodność wszystkich prototypów z niezbędnymi normami dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu w rozwój produktu. Uczestniczące startupy mogą również wiele zyskać: otrzymują one bezpośredni dostęp do technologii NB-IoT, a pakiet startowy zawierający najnowszy sprzęt i oprogramowanie pozwala im sięgać do bogatego doświadczenia Grupy. Każdy startup ma wyznaczonego mentora. Mentorzy, firmy i potencjalni klienci spotykają się regularnie, aby wymienić się pomysłami i dyskutować o postępach. Współpraca ta pomaga firmom drastycznie skrócić czas wprowadzania własnych produktów Narrowband-IoT na rynek (time to market, jednocześnie umożliwiając nawiązanie cennych nowych połączeń.
Kości zostały rzucone
Wkrótce będziemy mogli zobaczyć, jak dobrze to działa, ponieważ spotkanie inauguracyjne projektu odbyło się na początku tego tygodnia. W sumie 24 startupy zostały zaproszone do biur hub:raum w Berlinie. hub:raum, inkubator startupów Deutsche Telekom zarządza ośrodkiem prototypów NB-IoT i pomaga wszystkim uczestnikom słowem i czynem, zapewniając przestrzeń biurową i olbrzymie środowisko.
[1] LPWA Networks Ecosystem: 2015–2030 — Opportunities, Challenges, Strategies, Industry Verticals & Forecasts, SNS Research
[2] LPWA networks for IoT: worldwide trends and forecasts 2015–2025, Analysys Mason
[3] LPWA Networks Ecosystem: 2015–2030 — Opportunities, Challenges, Strategies, Industry Verticals & Forecasts, SNS Research
Data publikacji: 16.09.2016