Sieć i chmura – jak to pogodzić?
Chmura zakłada korzystanie z zasobów data center, najczęściej zewnętrznego. Niezbędne jest więc zapewnienie połączenia sieciowego pomiędzy serwerami chmury a urządzeniem, które z tych usług korzysta.
Jeśli usługa chmurowa zakłada okresowe przesyłanie niewielkiej ilości danych, to po stronie klienta wystarczy zwykłe łącze. Wykorzystać można np. transmisję danych oferowaną przez operatorów komórkowych.
Ruch z wielu urządzeń M2M i IoT
Nawet niewielki transfer pojedynczego klienta usługi oznacza potencjalnie duże obciążenie pasma po stronie serwerów odpowiedzialnych za jej działanie. Zdarza się tak, jeśli z usługi korzysta wielu klientów jednocześnie. Z podobnym problemem można mieć do czynienia w przypadku usług związanych z ruchem maszyna-maszyna M2M (m.in. telemetrią) lub z urządzeniami internetu rzeczy – typowy ruch składać się będzie z wielu sesji, w których każda wysyła niewielką ilość danych. Jeśli firma zajmuje się usługami wykorzystującymi urządzenia internetu rzeczy i przyjmuje masowy ruch telemetryczny z wielu urządzeń, musi projektować rozwiązania sieciowe pod kątem dużej liczby równoczesnych sesji, przesyłających niewielkie porcje danych.
Backup danych do chmury publicznej
W pewnych przypadkach nawet usługa chmurowa związana ze składowaniem danych może z powodzeniem pracować na dostępnych łączach (DSL, LTE, światłowód). Jeśli przedsiębiorstwo korzysta z backupu stacji roboczych do chmury – a ilość zmienionych informacji jest niewielka – takie usługi będą działać na typowym łączu biznesowym. Oprogramowanie backupowe potrafi zazwyczaj ograniczać pasmo używane do replikacji asynchronicznej, co pozwala zmniejszyć wpływ tej usługi na komfort korzystania z innych usług sieciowych przez użytkowników. Usługi backupu stacji roboczych do chmury sprawdzą się w zdalnych lokalizacjach albo przy kopii niewielkiej ilości danych z firmowych laptopów. Jeżeli tych danych jest więcej, wykorzystanie pasma wzrośnie. Niezbędne będzie podwyższenie przepustowości.
Przy masowo wykonywanym backupie do chmury obciążenie łącza będzie dużo większe. W takim przypadku niezbędne będzie wprowadzenie priorytetów ruchu, aby transfer danych z systemu backupowego do zasobów chmurowych nie powodował problemów z pracą aplikacji biznesowych.
Chmura prywatna, czyli wszystko w obrębie firmy
Funkcjonowanie chmury prywatnej po stronie sieci nie różni się znacznie od klasycznego środowiska IT w firmowym centrum danych. Radykalne różnice pojawią się dopiero wtedy, gdy firma wdroży drugi ośrodek przetwarzania danych i zacznie prowadzić replikację danych pomiędzy ośrodkami. Wówczas szczególnego znaczenia nabierze kwestia transmisji danych między centrami – może ona odbywać się za pomocą dedykowanych łączy, zrealizowanych z użyciem wirtualnych sieci prywatnych. Mogą to być łącza zestawiane przez operatora telekomunikacyjnego z gwarancją pasma.
Alternatywą są dzierżawione włókna światłowodowe. Przy bardzo silnym obciążeniu takich łączy warto wprowadzić priorytetyzację ruchu, aby zapewnić krótki czas odpowiedzi aplikacji i poprawne działanie usług głosowych. Priorytetyzacja zapewnia jednocześnie dobre wykorzystanie dostępnego pasma transmisji danych pomiędzy lokalizacjami. Przydatna okazuje się również technika akceleracji WAN, która szczególnie dobrze działa przy protokołach takich jak CIFS.
Hybryda, gdy chmura jest częścią firmy
Zupełnie inaczej zachowuje się łącze w środowisku, w którym usługa świadczona z chmury publicznej uzupełnia moc obliczeniową lub przestrzeń składowania danych firmowych systemów IT. Wówczas ruch od klientów – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – do chmurowego data center będzie charakteryzował się dużym natężeniem. Na potrzeby takich środowisk sprawdzają się połączenia realizowane za pomocą wirtualnych sieci prywatnych.
Pamiętajmy!
Większość zagadnień łączących chmurę i sieć koncentruje się na sprawnej transmisji danych do lub z usług chmurowych. Istnieją jednak oferowane w modelu chmurowym usługi, które skupiają się na sprawności działania sieci. Pozwalają one na łatwą kontrolę dostępności i monitoring urządzeń, a dzięki temu pozwalają na szybszą diagnostykę problemów sieciowych.
Terabajty kontra światłowód
W przypadku naprawdę dużych ilości danych nawet najszybsze łącza światłowodowe będą zbyt wolne, przykładowo, na potrzeby przywrócenia kopii zapasowych. Alternatywą staje się możliwość przesłania archiwum zapisanego na nośnikach za pomocą dedykowanej przesyłki kurierskiej. Opcję tę warto rozważyć w planach ciągłości działania, ponieważ może ona radykalnie przyspieszyć przywracanie dostępności środowiska IT, dzięki zmniejszeniu ilości danych przesyłanych za pomocą łączy WAN. Staje się to opłacalne czasowo już przy archiwum o rozmiarach ok. 10 TB. Jeśli pełna kopia firmowych danych ma więcej niż 100 TB, przewiezienie macierzy dyskowej do drugiej lokalizacji jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem.
Data publikacji: 02.03.2017