1-3 minuty

Stwórz nowe ekosystemy biznesowe w chmurze

Usługi w chmurze zmieniają dziś oblicze biznesu w sposób jakiego nikt się wcześniej nie spodziewał. Firmy wykorzystują usługi w chmurze do generowania nowych przychodów i zmian biznesowych we wszystkich sektorach: od przemysłu po finanse.

Na wczesnym etapie rozwoju chmury liderzy ICT korzystali z niej w modelu outsourcingu usług centrum danych i oprogramowania. Chcieli w ten sposób ograniczyć koszty i przekazać firmie zewnętrznej nadzór nad serwerami, systemami pamięci czy aplikacjami typu Salesforce lub SAP. Kolejnym krokiem w rozwoju był między innymi dostęp do najnowszych platform chmurowych, umożliwiających korzystanie ze standardowych komponentów programistycznych (kontenery i klastry).

Obecnie jednak menadżerowie ICT idą o krok dalej. Usługi chmurowe stały się platformą do tworzenia ekosystemów, które zrzeszają przedsiębiorstwa z całego świata, tworząc wyspecjalizowane rynki. Twórcy ekosystemów w czasie rzeczywistym łączą oddalonych od siebie przedsiębiorców, klientów a nawet „rzeczy”, tj. internet rzeczy (IoT). Nowo powiązani partnerzy biznesowi posiadają dostęp do tych samych aplikacji i danych, by móc zaoferować klientom jeszcze bardziej wartościowe produkty i rozwiązania.

W ramach ekosystemów, liderzy oferujący oprogramowanie w modelu Software as a Service (SaaS), tacy jak Salesforce, Google, Facebook, Citrix oraz Uber – poszli dalej i dostarczają już platformę jako usługę (ang. Platform as a Service – PaaS) oraz powiązane interfejsy API. PaaS umożliwia firmom z każdej branży rozszerzać zasięg działania i dostarczać „wszystko jako usługę”.

 

Przykładowo wiodące przedsiębiorstwo budowlane opracowywało ponad 20 zastosowań pojedynczej aplikacji SAP, każde z nich zostało dostosowane do potrzeb poszczególnych partnerów biznesowych. Producent urządzeń gospodarstwa domowego może stworzyć oparty na chmurze ekosystem, który połączy zmywarki wyposażone w sensory z klientami, technikami serwisu i sprzedawcami części. Każdy klient lub partner biznesowy jest w stanie połączyć się ze zmywarką poprzez proste wywołanie interfejsu API, przeglądarkę internetową lub urządzenie mobilne. Producenci samochodów i ich sprzedawcy mogą stworzyć funkcjonującą w czasie rzeczywistym sieć na potrzeby sprzedaży czy dostarczania usług powiązanych.

Poprzez ekosystem łączący urządzenia, pacjentów oraz szpitale wiodący producent urządzeń medycznych może rozwinąć swoją podstawową działalność sprzedając urządzenia szpitalom. Natomiast pacjentom może zapewnić, np.: kontrolowanie pracy serca w formie usługi. U podstaw ekosystemu leży wykrywanie i analiza wzorców wśród wszystkich pacjentów.

Wiele z najbardziej udanych ekosystemów przemysłowych będzie zaprojektowanych tak, by od samego początku dostarczać klientom produkty w modelu usługowym. Dzięki temu unikną kosztów transformacji i ryzyka z jakimi będą się mierzyć przedsiębiorstwa działające w branży. Portale, rynki oprogramowania i katalogi usług łączą się w potężne ekosystemy biznesowe. Dla liderów ICT priorytetem powinno być projektowanie architektur usług w chmurze, które będą wspierać takie ekosystemy i równocześnie systemy wewnętrzne łączące się z nimi.   

Największe sukcesy będą odnosić liderzy ICT o szerokim spojrzeniu, nie tylko na własną firmę, ale również na ekosystem, do którego ona należy.

 

Autor: George Nistor
Starszy specjalista ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w Deutsche Telekom AG

Wirtualne Centrum Danych

Ten artykuł dotyczy produktu

Wirtualne Centrum Danych

Przejdź do produktu

Data publikacji: 29.01.2018

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Chcesz dostawać informacje o nowych wpisach?

Zostaw swój adres e-mail