Światowy Kongres Telefonii Komórkowej (MWC) w Barcelonie: Narrowband-IoT dla inteligentnych miast i innych zastosowań
W dniach od 27 lutego do 2 marca 2017, w Barcelonie odbył się Światowy Kongres Telefonii Komórkowej (MWC), największy event w branży. Na tym wydarzeniu Deutsche Telekom prezentował się pod hasłem „Feel connected all over Europe”, dla podkreślenia wizerunku spółki jako innowacyjnego partnera w zakresie współpracy cyfrowej w całej Europie. Wśród wielu rozwiązań prezentowanych na naszym stoisku były przykłady zastosowań dla inteligentnych miast, które opierają się na technologii Narrowband-IoT.
Już w najbliższej przyszłości operatorzy sieci komórkowych będą łączyć ze sobą więcej maszyn niż ludzi. Na naszym stoisku odwiedzający mogli odkrywać internet rzeczy (IoT) i inne inteligentne rozwiązania. Należą do nich rozwiązania sieci All-IP Next-Generation Network, rozwiązania z zakresu łączności i bezpieczeństwa, „5G FOR GOOD” z rozszerzoną rzeczywistością obsługującą 5G, rozwiązania z zakresu robotyki oraz przykłady zastosowań oparte na technologii Narrowband-IoT. Technologia ta przeznaczona jest do zastosowań wymagających niskich przepustowości i niskiego zużycia energii takich, jak inteligentne systemy parkingowe, inteligentne liczniki oraz gospodarka odpadami, a więc w rozwiązaniach inteligentnych miast.
Rozwiązania Narrowband-IoT dla inteligentnych miast
W ośrodku rozwoju prototypów Narrowband-IoT Deutsche Telekom, razem z wybranymi partnerami i przedstawicielami startupów, opracowuje najnowocześniejsze rozwiązania dla inteligentnych miast. Na naszym stoisku przedstawiliśmy kilka przykładów:
-
Inteligentne zarządzanie gospodarką wodną:
Ayyeka (ayyeka.com) to kalifornijski start-up, który sprawia, że inteligentne zarządzanie wodą staje się rzeczywistością. Opracowuje on rozwiązania, które w oparciu o inteligentne sieci ułatwiają dostarczania danych z terenu decydentom i do systemów SCADA.
-
Inteligentne zarządzanie gospodarką odpadami:
Chorwacka spółka EcoMobile LLC (ecomobile.hr) oferuje inteligentne rozwiązania z zakresu zarządzania odpadami. Technologie EcoMobile LLC pozwalają na elektroniczną lokalizację koszy oraz na zdalny pomiar poziomu wypełnienia odległych pojemników na odpady. Przynosi to liczne korzyści dla miast, w tym obniżenie emisji CO2 i 50% oszczędności kosztów transportu i nakładów pracy.
-
Inteligentne oświetlenie:
oferowane przez rumuńską spółkę inteliLIGHT (intelilight.eu) z Flashnet, gwarantuje, że w danym miejscu i czasie natężenie światła będzie na odpowiednim poziomie. Precyzyjne zarządzanie siecią to gwarancja uzyskania dokładnych informacji o zmianach następujących w sieci w czasie rzeczywistym; umożliwia obniżenie zużycia energii i oferuje zaawansowane narzędzia optymalizacji i konserwacji sieci.
-
Inteligentne rolnictwo:
BeeAndMe (beeand.me) z Wiednia to rozwiązanie monitorujące ule. Zespół mikroprocesorowy mierzy wszystkie istotne parametry pszczelarskie. Dane zebrane za pomocą „dziecięcego alarmu” dla pszczół przetwarzane są przy użyciu technik data mining, pomagając tym samym znaleźć odpowiedź na ważne pytania naukowe.
Data publikacji: 09.03.2017