

Kierunek: nowoczesne miasto Kołobrzeg
Rozwiązania oparte o technologię Narrowband-IoT to prawdziwi sprzymierzeńcy władz miejskich. Dostarczając rzetelne dane w czasie rzeczywistym, umożliwiają sprawne zarządzanie zasobami. Do grona miast stawiających na inteligentne rozwiązania dołączył Kołobrzeg. Sprawdź, jak nadmorski kurort staje się prawdziwym smart city.
- Klient: Urząd miasta
- Branża: Public


Nasz partner
Kołobrzeg to największe polskie uzdrowisko i miasto portowe słynące z wyjątkowego klimatu,
szerokich piaszczystych plaż oraz bogatych zasobów naturalnych, takich jak jod, solanka, borowina, a także wody mineralne. Każdego roku odwiedza je ponad 500 000 gości. Jednak Kołobrzeg to nie tylko turystyka. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę miasto staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia, pracy i rozwoju biznesu.


Klienci inspiracją naszych innowacji
CASE STUDY T-MOBILE
Kompleksowe rozwiązania z Narrowband IoT


Cele i wyzwania
Kołobrzeg leży w części na terenach podmokłych, a jednocześnie bardzo atrakcyjnych pod zabudowę. Miasto chcąc zapewnić bezpieczeństwo, poszukiwało rozwiązań umożliwiających badanie poziomu wody.
Władze potrzebowały narzędzi, dzięki którym Kołobrzeg mógłby stać się prawdziwym inteligentnym miastem. Do najważniejszych założeń inwestycji należało zapewnienie sprawnego funkcjonowania miasta, likwidacja barier oraz pozostawanie blisko potrzeb mieszkańców. Dlatego konieczne były nowoczesne rozwiązania pozwalające na łatwiejsze i efektywniejsze zarządzanie.

Wspólne działanie
Współpracę rozpoczęła analiza potrzeb oraz wymagań inwestora. Następnie zostały przedstawione urządzenia oraz system idealnie dopasowane do trudnych warunków, w których wykonywane są pomiary.
W trzech, wskazanych przez klienta, lokalizacjach zostały zainstalowane moduły telemetryczne, które następnie przeszły do fazy blisko rocznych testów. Analiza potwierdziła, że zastosowane rozwiązanie działa zgodnie z oczekiwaniami władz miasta.


Wdrożenie Narrowband IoT
Miasto podjęło decyzję o zakupie dziesięciu czujników ultradźwiękowych działających w sieci NB-IoT. Urządzenia te monitorują poziom wody w rowach melioracyjnych, a wyniki są dostępne na bieżąco za pośrednictwem platformy odczytowej.
Razem z klientem opracowaliśmy system wizualizacji danych na platformie odczytowej. Miasto w ramach wdrożenia otrzymało również możliwość konfigurowania progów alarmowych, po przekroczeniu których wysyłane są powiadomienia w formie SMS lub mail. Takie rozwiązanie przyśpiesza reagowanie w sytuacjach awaryjnych.
Poznaj rozwiązania IoTKorzyści z naszej współpracy przy wykorzystaniu Narrowband IoT
Co zyskuje klient z Narrowband IoT?

Nowe projekty


Priorytetowe jest stworzenie systemu ostrzegania przed gwałtownymi opadami i związanymi z nimi przebraniami sieci deszczowej, które mogą powodować podtopienia.
Ponadto systematycznie rozbudowywany jest system inteligentnego sterowania oświetleniem.