Case study
Inteligentny system
parkowania
we Wrocławiu
O firmie
Wrocław, czyli stolica Dolnego Śląska, jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce. Metropolię zamieszkuje ponad 650 tys. osób , do których należy doliczyć 5 mln turystów w skali roku. Stare Miasto, efektowne zabytki i bogata oferta kulturalno-rozrywkowa to tylko niektóre z atrakcji przyciągające odwiedzających.
Włodarze Wrocławia przyjęli strategię rozwoju opartą na działaniach poprawiających jakość życia, inwestycjach w innowacje i inicjatywy proekologiczne. A co za tym idzie, jednym z celów magistratu jest wspieranie mobilności i transportu publicznego.
Zdaniem Klienta
Dzięki platformie mamy informacje na temat zajętości miejsc postojowych, a wiec również ich wykorzystania. Umożliwia to zarządzanie danymi miejscami postojowymi we właściwy sposób.
Wykorzystujemy technologię Narrowband IoT dostarczoną przez T‑Mobile. Jest to niezwykle bezpieczna radiowa sieć przesyłu danych. To, co jest najbardziej kluczowe dla użytkownika, to aplikacja ParkDots. Korzystający z niej mieszkaniec otrzyma informację, które miejsce postojowe jest dostępne, a które jest zajęte.
SmartCity Wrocław
Podjęte
wyzwanie
Kierowcy poszukujący miejsc parkingowych mogą zwiększać ruch nawet o 30 proc. To nie pozostaje bez znaczenia dla płynności transportu i ma negatywny wpływ na środowisko. Szczególnie widoczne jest to w okolicach Starego Miasta, gdzie intensywny przepływ turystów wiąże się z obecnością licznych autokarów. Pomimo tego, że na tym obszarze pojazdy mogą zatrzymywać się jedynie na 15 minut, wiele z nich przedłuża ten czas o kilka godzin lub cały dzień.
Istotne było również umożliwienie osobom o ograniczonej mobilności szybkiego znalezienia przystosowanych miejsc parkingowych. W obliczu tego wyzwania Urząd Miasta Wrocławia zwrócił się w stronę rozwiązań z zakresu Smart City.
Czego poszukiwał Klient?
Wrocław potrzebował rozwiązania umożliwiającego kontrolę miejsc parkingowych zarówno dla autokarów turystycznych, jak i pojazdów osób niepełnosprawnych. Kluczowe było także egzekwowanie przestrzegania limitów czasu parkowania w okolicach Starego Miasta.
-
Wymagania
- Skuteczny monitoring wykorzystania miejsc parkingowych
- Umożliwienie nawigacji do wolnego miejsca parkingowego
- Dedykowana aplikacja
- Instalacja i utrzymanie infrastruktury
- Zdalny odczyt
- Czujniki nienaruszające zabytkowej architektury
Zalety
i korzyści
Do pobrania
-
Ikonografika: Narrowband-Iot i inteligentne parkowanie we Wrocławiu