Jak wybrać dostawcę SASE, czyli co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy
Powszechna cyfryzacja, przejście do chmury i budowa biznesu opartego na danych wymagają ochrony swoich zasobów i nowej koncepcji bezpieczeństwa sieci. Co jednak zrobić, aby inwestycje związane z przejściem na nowy model działania przyniosły oczekiwane rezultaty?
CZEGO SIĘ DOWIESZ Z TEGO ARTYKUŁU:
|
Rozwiązania SASE (Secure Access Service Edge) to jedna z najistotniejszych innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i sieci w ostatniej dekadzie. Łączą one architekturę sieci korporacyjnej SD-WAN z nowoczesnymi mechanizmami weryfikacji tożsamości użytkowników. Popularność SASE jest efektem m.in. rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania z dziedziny cyberbezpieczeństwa, a jednocześnie pozwalające na elastyczne kształtowanie infrastruktury sieciowej i optymalne wykorzystanie zasobów chmurowych.
Takie podejście do funkcjonowania sieci i cyberbezpieczeństwa zakłada, że użytkownicy mogą pracować w domu, w podróży, czy w biurze, a dane, do których mają dostęp, mogą znajdować się nie tylko w prywatnych centrach danych, ale też w chmurze publicznej bez utraty jakości i bezpieczeństwa. Dostęp do nich realizowany jest zaś niezależnie od fizycznej lokalizacji użytkowników i typu łączności sieciowej. Kluczowym elementem rozwiązań SASE jest zasada zerowego zaufania (zero trust) zakładająca, że internet nie jest bezpiecznym miejscem, nikomu nie można ufać, a wszystkie przywileje dostępu do danych należy każdorazowo sprawdzać.
Odzwierciedleniem rosnącej roli tej architektury jest prognozowany wzrost rynku SASE na poziomie ponad 28 proc. rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. W 2027 roku wartość globalnego rynku technologii SASE ma sięgnąć 5,36 mld dolarów[1]. Więcej o rozwiązaniach SASE można przeczytać w Strefie Wiedzy.
Ponieważ bezpieczeństwo sieciowe stało się „gorącym tematem” w wielu firmach, usługodawcy wykorzystują skrót SASE do opisu usług, które często nie mają kluczowych dla SASE funkcjonalności. Z drugiej strony klienci sięgają po takie rozwiązania bez pełnej analizy możliwości zmiany procesów wewnętrznych i potrzeb firmowych, co w praktyce oznacza konieczność kompromisu między bezpieczeństwem i użytecznością systemu.
Jak tego uniknąć i wybrać najbardziej odpowiedniego partnera? Na początek proponujemy pięć pytań, które pozwolą wstępnie ocenić dostawcę usług oraz jego rozwiązania.
Czy dostawca rozwiązań SASE ma doświadczenie w mojej branży?
Każda implementacja SASE jest unikalna, dopasowana do potrzeb organizacji, jej modelu biznesowego oraz wewnętrznych procesów i zasad. Generalnie, wdrożenie takiego rozwiązania powinno podnieść bezpieczeństwo i wydajność aplikacji firmowych, jednocześnie zmniejszając nakład pracy konieczny do zarządzania nimi. Jednak w zależności od oczekiwań klienta, SASE może „tylko” zastępować VPN, ale też łączyć urządzenia Internetu Rzeczy i umożliwiać przetwarzanie brzegowe, modernizować WAN, czy być częścią fundamentalnej zmiany organizacyjnej i migracji do chmury.
SASE jest wciąż jeszcze rozwiązaniem nowym na polskim rynku. Warto jednak upewnić się, że potencjalny dostawca takich rozwiązań zna branżę i nasz model działania – choćby oferując inne usługi IT.
Jakich partnerów ma potencjalny dostawca SASE?
Pojedynczy dostawcy bardzo rzadko mogą zapewnić pełną funkcjonalność SASE. Usługodawcy z reguły korzystają z kilku zewnętrznych i własnych rozwiązań, które po połączeniu w jednym systemie zapewniają pełną skalę możliwości Secure Access Service Edge. Z tego powodu organizacje rozważające wdrożenie SASE powinny raczej korzystać z usług firm oferujących sprawdzone, uniwersalne platformy sprzętowe we wszystkich lokalizacjach, a także takie, które pozwalają na łatwą integrację z istniejącym już „parkiem maszynowym”. Oznacza to także, że pożądany partner w rozwiązaniach SASE powinien oferować globalne wsparcie gwarantujące szybkie rozwiązywanie problemów. Nie bez znaczenia jest tu reputacja usługodawcy i dostawców rozwiązań.
Warto również przyjrzeć się ekosystemowi dostawców konkretnych rozwiązań, w którym porusza się usługodawca SASE. Oprócz liczby partnerów (i ich renomy) można również ocenić przydatność ich rozwiązań dla potrzeb naszej organizacji. Pozwoli to uniknąć ryzyka zbyt silnego związania się z jednym dostawcą i poleganiu wyłącznie na jego rozwiązaniach.
Czy kwestia bezpieczeństwa jest traktowana priorytetowo?
SASE łączy sieci i zabezpieczenia w jedną platformę chmurową. Jeśli dostawca nie jest w stanie zapewnić struktury sieciowej obejmującej zarówno sieci klasy korporacyjnej (np. SD-WAN), jak i usługi bezpieczeństwa (np. Firewall-as-a-Service, Secure Web Gateway, czy Cloud Access Security Broker), nie będzie to jeszcze kompletne rozwiązanie SASE ze wszystkimi jego korzyściami.
Szczególną funkcję ma tu zaprojektowanie i wdrożenie architektury zerowego zaufania. Konstruowanie systemu bezpieczeństwa wykorzystującego stare zasady (gdy wykradzenie jednego hasła dawało nieograniczony dostęp do wszystkich lub prawie wszystkich zasobów) nie pozwoli nam w pełni korzystać z zalet SASE. Wdrożenie takiego starego systemu w czasach pracy zdalnej, urządzeń mobilnych i zasobów w chmurze byłoby zresztą bardzo trudne. Dzięki architekturze zero trust firmy mogą jednak ustalać zasady dostępu do aplikacji i danych w oparciu o tożsamość użytkowników. Dostawca powinien zatem pokazać, w jaki sposób konfigurować takie uprawnienia i jak się to ma do istniejącej organizacji w naszej firmie.
Czy proponowane rozwiązanie łączy się z innymi narzędziami analizy sieci i bezpieczeństwa
Ze względu na ciągle rosnące zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania i grup przestępczych operujących w sieci, warto również zadbać, aby rozwiązania SASE integrowały się z narzędziami firm trzecich umożliwiającymi monitorowanie sieci i reakcje na incydenty. Chodzi tu o systemy SIEM (Security Information and Event Management), SOAR (Security Orchestration Automation & Response) czy EDR (Endpoint Detection and Response). Może się też okazać, że dostawca rozwiązań SASE sam oferuje wyspecjalizowane i kompleksowe usługi cyberbezpieczeństwa Security Operations Center (SOC).
Niekiedy część tych funkcji ma portal umożliwiający bieżące zarządzanie SASE – upewnij się, że dostawca oferuje taką możliwość, jak również co można przez taki portal monitorować.
Czy wdrożenie zmniejszy stopień złożoności sieci i zoptymalizuje koszty?
Funkcjonalność związana z bezpieczeństwem czy monitorowaniem wydajności sieci to tylko część zalet SASE. Ze względu na uproszczenie procedur i wykorzystaniu chmury rozwiązania SASE powinny również obniżać złożoność infrastruktury IT, a co za tym idzie zmniejszać koszty jej funkcjonowania i konserwacji. Oszczędności wynikają m.in. z ograniczenia nakładów inwestycyjnych i operacyjnych, mniejszej liczby urządzeń, które własny dział IT musi monitorować i aktualizować.
Najważniejsze wnioski
Rozważanie wdrożenia SASE w firmie zawsze powinno zaczynać się analizą konkretnego przypadku użycia. Czy nowa technologia, wymagająca nierzadko dużych nakładów finansowych i zmiany organizacji pracy, wniesie wartość dodaną? Czy złożoność nowego systemu jest usprawiedliwiona znacząco wyższym poziomem bezpieczeństwa? Dopiero gdy odpowiemy na te pytania twierdząco, możemy zastanowić się, czy:
- rozważany dostawca rozwiązań SASE dysponuje adekwatnymi do skali działań zasobami i ma doświadczenie w obszarze usług IT w naszej branży,
- proponowane rozwiązanie zakłada wdrożenie pełnej funkcjonalności SASE w dziedzinie bezpieczeństwa,
- rozwiązanie pozwoli optymalizować koszty funkcjonowania infrastruktury IT przy założonym wzroście wydajności i poziomu cyberbezpieczeństwa.
[1] https://www.globenewswire.com/news-release/2022/01/10/2364054/0/en/Secure-Access-Services-Edge-SASE-Market-Worth-USD-5-36-Billion-by-2027-at-28-3-CAGR-Report-by-Market-Research-Future-MRFR.html
Data publikacji: 30.08.2023